Podstawową sprawą będzie uzyskanie informacji z jakiego materiału został zrobiony nasz nagrobek. Najlepiej od kamieniarza-produkującego nagrobki, doświadczonego w swym fachu, a nie sprzedawcę nagrobków niewiadomego pochodzenia, potocznie zwanego „handlarzem”. Jeśli zdarzyło się tak, że nagrobek zamówiliśmy u osób zajmujących się jedynie handlem czyli sprzedażą wyrobów gotowych – proponujemy zasięgnąć pomocy trochę głębiej (np. udać się ze zdjęciem wyrobu z kamienia i dać pod lupę kolorystykę fachowcowi typu kamieniarz).

My również chętnie pomożemy w razie potrzeby – zapraszamy do kontaktu (swiatkamienia@o2.pl)

Materiałem, który bez wątpienia uważany jest za najlepszy do wytwarzania nagrobków jest granit. Jest to kamień naturalny przyjmujący różne struktury i barwy, doskonale odporny na warunki atmosferyczne, bez najmniejszych problemów poradzi sobie zarówno z działaniem silnego słońca jak i mroźnej zimy. Na rynku istnieje wiele różnych odmian granitu pochodzących z najdalszych zakątków świata. Różnią się one od siebie przede wszystkim barwą, gęstością czy charakterystycznym użyleniem.

Kamienie te odpowiednio obrobione i wypolerowane nie wymagają konieczności impregnowania chemią specjalistyczną. Pozostają w swym blasku przez długie lata, nie tracąc naturalnego połysku, są bardzo trwałe, odporne na ścieranie – gwarancja na lata zadowolenia. Na powierzchni płyt w ich strukturze czasami występują mikro-szczeliny charakterystyczne dla tych odmian granitów. Jeżeli zdecydujemy się, na któryś z granitów o charakterystycznym pięknym użyleniu musimy pamiętać aby nasz nagrobek poddawany został impregnacji specjalną chemią kamieniarską.

Porady:

  1. Zabrudzony nagrobek należy oczyścić na sucho za pomocą szmatki lub szczotki. Całość dokładnie wymieść z powierzchni nagrobka.
  2. Nagrobek myjemy normalną wodą o dowolnej temperaturze za pomocą np. gąbki czy szmateczki z mikrofibry oraz zwykłego płynu do mycia naczyń.
    NIE ZALECAMY! stosowania preparatów do kamienia oferowanych w marketach (pozostawiają dziwne, tłuste smugi na kamieniu).
  3.  Nagrobek możemy wypolerować za pomocą suchej szmatki (polecamy stosowanie szmatki z mikrofibry – mycie i polerowanie w jednym).
  4. Jeżeli nie możemy domyć ciężko zabrudzonych powierzchni nagrobka zapraszamy do kontaktu z nami, zaproponujemy sprawdzone preparaty typu kwas, który bez problemu usunie nawet najgorsze plamy czy osady powstałe na pomniku.
  5. Gdy nasz nagrobek jest już czysty i lśniący możemy zastosować specjalny impregnat. (pamiętajmy o częstotliwości stosowania).
  6. Nawet stary nagrobek, stojący na cmentarzu długie lata może będzie wyglądał jak nowy.